Dere ankommer til Nuuk tidlig om morgenen kl. 07.00, og har igjen to dager til å oppleve Grønlands største by.
Nuuk er både Grønlands hjerte og største by, karakterisert med masse frisk luft, sterk kaffe og en vidunderlig ulikhet i befolkningen.
Nuuk er en livlig by omgitt av majestetisk natur, full av dynamiske grønlendere, som på mange måter lever et kontrastfylt liv påvirket av tradisjonelle livsformer, moderne twister og en mangfoldighet av eksterne innflytelser.
Nuuk er en moderne by på mange måter med gourmetrestauranter, motebutikker og det nordlys-inspirerte kulturhuset Katuaq. Men en tur gjennom byens gamle nabolag viser veldig tydelig at historien og tradisjonene fortsatt spiller en vesentlig rolle i en by som er i rask vekst.
Nuuk ble grunnlagt i 1728 av misjonæren Hans Egede og har i dag ca. 16.800 innbyggere. Nuuk er på mange måter utrolig annerledes enn andre hovedsteder, men den er overraskende hyggelig å besøke. Utendørsentusiaster kan finne masse å gjøre, som å gå turer i villmarken til å kikke på dyrelivet, padle kajakk eller gå på turer med truger (i sesongen), fiske eller jakte. Det er enhver fotografs drømmested, med motiv av et evig skiftende landskap med isbreer og isfjell, hvalobservasjoner og nordlys. Foodies vil finne kulinariske eventyr, og kunstnere kan beundre museer og kunstgallerier i verdensklasse.
Det er mye å oppleve i Nuuk, men her har vi samlet noen grunner til hvorfor byen er så unik:
Hvalobservasjoner
Hvis dere er på besøk om sommeren, kommer hvalene ofte ganske tett på kysten og man kan enkelt se de. Dere kan se opp mot 15 forskjellige arter i grønlandske farvann. De hvalene man ser oftest, er typisk finnhval, pukkelhval og vågehval. Forestill dere å se en pukkelhval sprøyte ut vann og svømme forbi - det er et unikt syn!
Adventure – vandring
Den rå naturen i og omkring Nuuk er ideell for vandreturer. Blant annet turen til toppen av Ukkusissat. Ellers kan dere bare gå turer langs vannet og oppleve de fargerike husene ved for eksempel Myggedalen.
Båtturer – isfjell, bygder, hvaler
Beliggenheten med isfjell, bygder og hvaler omkring Nuuk, gjør det opplagt å dra ut på vannet og ta en seiltur rundt i det makeløse naturområdet. Nuuk Water Taxi byr på dagsturer rundt i området. Alternativt kan dere sjekke rederiets utfluktsprogram for mulighetene her.
Kultur & historie
Hvorfor ikke komme tettere på Grønlands unike kultur og historie? Grønlands nasjonalmuseum og arkiv ligger i Nuuk og beretter om Grønlands historie illustrert med blant annet kunst og bilder. I Nuuk finnes også kulturhuset Katuaq, som byr på musikk, teater og vandreutstillinger hele året.
Foodie-eventyr
Nuuk byr på mange svært gode restauranter, så hvorfor ikke nyte et måltid her? Dere kommer til å kunne smake på retter og lokale ingredienser, som ikke kan oppleves mange andre steder.
Nuuk er et sant eldorado for dem som bryr seg om å ta flotte bilder - kanskje til Instagramprofilen. Her har vi samlet noen steder i og omkring Nuuk, hvor dere kan regne med rene postkortmotiv:
Myggedalen & Sermitsiaq
Dette lille stedet er en fotoklassiker med gamle trehus i allverdens farger - et sted som har vært med å sette Nuuk på kartet. En perfekt setting med Sermitsiaq-fjellet i bakgrunn. Ta turen til enden av veien Aqqutaa, nær Nasjonalmuseet og det gamle havneområdet, og ta bildet herfra.
På toppen av Ukkusissat
Enda et bildespot, denne gangen fra 772 høydemeter på fjellet Ukkusissat. Herfra er det en makeløs 360 graders utsikt til Nuuk og omgivelsene rundt. Det krever litt gåing for å komme opp hit, men det er det absolutt verdt. Du kan ta buss 50 deler av veien til toppen. Det er også guider som tilbyr å ta dere til toppen.
Stranden ved den gamle havnen
Jo, man har faktisk en sandstrand i Nuuk, noe som overrasker mange. Men et isfjell eller to minner en om hvor man egentlig er. En enkel gåtur mot den gamle havnen tar dere forbi et stativ med kajakker, og derfra rett ut mot vandet.
Havets Moder
Havets Moder er en statue utskåret i rød granitt, og som kun kan ses ved lavvann. Du kan ta bilde på vei tilbake fra stranden ved den gamle havnen.
Hovedgaten
Et bilde ned langs gaten Aqqusinersuaq med hoteller på den ene siden og butikker på den andre, og de store neonskiltene, skaper en kontrastfylt metropol i et arktisk område. Et bilde som fanger byens livlige karakter.
Sjekk ut rederiets utfluktsprogram i Nuuk. Her er det mulighet for å oppleve flere av de ovenstående tingene, som vandreturer og fjordsafari.
Den 22. juli kl 12.00 er der igjen avseiling fra Nuuk, og Costa Favolosa setter kursen tilbake mot Island, rettere sagt, Islands herlige hovedstad, Reykjavik. Men før dere kommer hit, er det klart for to dager på havet.